System GS1

System GS1 to zbiór międzynarodowych standardów (uzgodnionych zasad i wytycznych), które mają na celu usprawnienie zarządzanie łańcuchem dostaw poprzez identyfikacje produktów, zasobów, jednostek wysyłkowych, usług i lokalizacji. Wykorzystywany jest w wielu branżach a główna siedziba organizacji GS1 zajmującej się ustalaniem standardów, znajduje się w Brukseli (Belgia) i Princeton (USA). W Polsce centrala ma siedzibę w Poznaniu.
Codziennie na bazie systemu GS1 przeprowadzanych jest kilka miliardów transakcji. Na świecie z opracowanych standardów korzysta ponad 2 miliony przedsiębiorstw. Dzięki wprowadzeniu ich do swojej firmy można poprawić efektywność monitorowania łańcuchów dostaw i efektywnie nimi zarządzać.
System GS1 korzysta z numerów identyfikacyjnych, które są przedstawione w postaci symbolu kodu kreskowego lub specjalnych elektronicznych znaczników. Numery te pozwalają na szybki odczyt w punktach przyjęć magazynowych, punktach sprzedaży oraz w innych miejscach. GS1 z racji ustandaryzowanych zasad oznaczania (na całym świecie) jest skuteczny, poprawia efektywność międzynarodowego handlu i zwiększa reagowanie na potrzeby klientów.

W postaci kodu kreskowego przede wszystkim poza numerem identyfikacyjnym, niepowtarzalnym dla każdego przedsiębiorstwa, umieszcza się informacje dodatkowe, takie jak: numer partii produkcyjnej, ilość produktów w opakowaniu zbiorczym, data ważności i inne ważne informacje.