Ogólne informacje

Kod kreskowy (z ang. barcode) – jest graficznym zapisem informacji reprezentowanym przez kombinację jasnych oraz ciemnych elementów (czarno-białych pasków), ściśle ustalonym przez opisujące jego budowę reguły symboliki. Służy do kodowania danych, a następnie automatycznego uzyskiwania informacji (np. o wyrobach gotowych) za pomocą skanującego czytnika elektronicznego. Dzięki temu można szybko i bezbłędnie operować zapisanymi danymi. Spotyka się je w szeroko pojętej logistyce gdzie potrzebna jest identyfikacja produktów.

Dzięki opracowanym standardom i dużej sprawności odczytu, kody kreskowe można dziś spotkać wszędzie. Współczesny świat nie mógłby bez nich funkcjonować. Pozwalają na skrócenie czasu przyjęcia i wydania towarów z magazynu, minimalizują niebezpieczeństwo pomyłki. Obecnie jest to nieodzowny element każdego produktu sprzedawanego w sklepie, bez którego żaden sklep nie mógłby funkcjonować. Identyfikacja wyrobów przez zakłady produkcyjne, często w milionowych nakładach, byłaby bez nich niemożliwa. Koniecznym jest używanie ich do oznaczania produktów w transporcie. To co powinno być dostarczone może być łatwo zlokalizowane oraz pozwala ustalić dokąd powinno być skierowane.

Informacje zbierane są przez czytnik elektroniczny. Jego działanie polega na emitowaniu wiązki światła elektromagnetycznego (laser) na materiał z umieszczonym kodem kreskowym. Czarne paski kodu kreskowego pochłaniają światło natomiast białe odbijają. Niezaabsorbowane światło wraca do fotokomórki, gdzie przekształcone jest na impuls elektryczny, który następnie przez odpowiedni układ scalony zamieniany jest na cyfry lub znaki.
Warto tu wspomnieć, że za skaner kodu kreskowego obecnie może posłużyć nawet telefon komórkowy z zainstalowanym specjalnym oprogramowaniem. Wystarczy z pomocą aplikacji mobilnej naprowadzić obiektyw aparatu na kod a informacje w nim zapisane można przesłać SMS-em, mailem czy nawet wyszukać opis skanowanego towaru w internecie. Wielu producentów w kodzie kreskowym umieszcza dodatkowe informacje, których nie może zmieścić na etykiecie. W ten sposób konsumenci mogą dowiedzieć się więcej o kupowanym produkcie np. o alergenach w wyrobie spożywczym.

Istnieje wiele rodzajów kodów kreskowych. W Polsce stosuje się kody EAN tj. Europejski Kod Towarowy (z ang. European Article Number). Jest on ciągły, samosprawdzalny, numeryczny oraz ciągły. Należy drukować go na wysokiej jakości papierze w celu uzyskania precyzji skanowania. Istnieją dwie wersje takiego kodu:

– Kod EAN-13 – posiada 12 cyfr z danymi oraz jedną cyfrę kontrolną

– Kod EAN-8 – posiada 7 cyfr z danymi oraz jedną cyfrę kontrolną

Cyfry zapisane w kodzie kreskowym oczywiście nie znajdują się tam bez powodu, można wyróżnić cztery grupy znaków:

– Kod kraju – obejmuje pierwsze dwie lub trzy cyfry. Każdy kraj ma przypisane do siebie cyfry i przykładowo liczba 590 oznacza, że tak oznaczony towar należy do organizacji zarejestrowanej w Polsce

– Kod producenta – składa się z czterech, pięciu, sześciu lub siedmiu cyfr. Jest to numer identyfikacyjny firmy i jego długość uwarunkowana jest długością kodu kraju oraz kodu produktu. Zawiera go każdy produkt wytwarzany przez firmę.

– Kod produktu – składa się z kilku cyfr w zależności od długości kodu kraju oraz kodu producenta. Przydzielony jest unikalnie przez wytwórcę.

– Cyfra kontrolna – jest dodatkową liczbą, która pozwala na sprawdzenie czy kod kreskowy jest poprawnie zeskanowany. Oblicza się ją na podstawie pozostałych numerów kodu kreskowego.